Jak uczyć się języka obcego? – podpowiada też Konfucjusz

Meeting Clip ArtJak uczyć się języka obcego? –  To pytanie trafia do mnie chyba najczęściej. Zawsze odpowiadam, że nauka powinna być przeżyciem, silnym doznaniem, związana z praktycznym zastosowaniem i angażująca wszystkie zmysły, aby to czego się uczymy zostało na stałe w naszej pamięci.

Często obserwuję jak w naturalny sposób uczą się dzieci. Zazwyczaj przyglądam się mojemu synowi. Krótko mówiąc, dzieci zawsze stosują w praktyce zdobytą wiedzę i umiejętności. Pozwalają sobie na popełnianie błędów i używają języka zawsze z ogromną pewnością siebie. Nie boją się – raczej okazują ciekawość. Obserwują zachowania otaczających ich ludzi i słuchają ich języka. Uczą się w ten sposób nowych słów i zwrotów. Poznają okoliczności, w których używa się pewnych zwrotów. Potem same sprawdzają czy właściwie je rozumieją, używając ich w konkretnych sytuacjach i obserwując reakcje innych.

Pewne słowa i zwroty trzeba „przeżyć”, ponieważ nie są one tak oczywiste jak słowo kot czy pies, które wystarczy zobaczyć i już wiemy o co chodzi. Pewnych zwrotów nie da się wytłumaczyć (np. Daj spokój…, Zaraz chyba zwarjuję…, Niech to chudy byk na rogi weźmie…,) My dorośli znamy już znaczenie tych zwrotów właśnie  z doświadczenia praktycznego. Dzieci zanim poznają znaczenie pewnych słów  muszą ich doświadczyć. Ty też spotkasz się z tym w trakcie nauki języka obcego. Pewne wyrażenia czy zwroty są nieprzetłumaczalne na język polski.

Mówiąc bardzo ogólnie – Języka obcego należy uczyć się po prostu praktycznie pozwalając sobie na błędy, bo przecież przez popełniane błędy uczymy się najwięcej. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Jeśli ktoś przeczyta wiele książek medycznych nie oznacza to od razu, że jest lekarzem. Dobrze się też rozmawia np. o muzyce ale przyjemniej się jej słucha. Nie odkładaj swojej wiedzy na później, zacznij stosować ją od razu.

Konfucjusz krótko stwierdza:

„Sage es mir und ich vergesse es. Zeige es mir und ich erinnere mich. Lass es mich tun und ich behalte es.” Powiedz mi to zapomnę. Pokaż mi to sobie przypomnę. Pozwól mi to zrobić a zapamiętam.

3 komentarze do “Jak uczyć się języka obcego? – podpowiada też Konfucjusz

  1. To Konfucjusz mówił po niemiecku? Dobra, koniec sucharów na dzisiaj. 😛

    Ja to znam pod taką wersją:

    “Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

    ― Benjamin Franklin

  2. Wszystko to prawda, tylko jak wyłączyć ten „hamulec” w głowie i stać się jako dziecię.

    1. Trzeba zwyczajnie przestać się przejmować co pomyślą inni. Zacząć traktować obcowanie z językiem jako przyjemność. Dlaczego dzieci tyle gadają?Bo im się to podoba. Lubią swój głos kiedy mówią…Lubią tworzyć zdania i być rozumianym. Cała przyjemność tworzenia w tym języku jest silniejsza od jakiegoś bezsensownego strachu, ze popełni się błąd 🙂 A co się stanie jeśli się pomylę. NIC 🙂 poza tym, że dowiem się jak ma być poprawnie 🙂

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.