Jak nauczyć się mówić w języku obcym?

Często mnie ostatnio pytacie Jak nauczyć sie mowić w języku niemieckim? Mówicie Znam tyle słów, dużo rozumiem a wciąż nie umiem nic powiedzieć. 

Mouth  Clip ArtTo czy potrafimy coś powiedzieć zależne jest oczywiście w dużej mierze od słownictwa. W naszej głowie gromadzi sie słownictwo czynne i bierne. Czynne to takie, którego używasz a bierne to takie, które rozumiesz ale tworząc  samodzielnie zdanie  nie wpadł byś na nie.

Żeby nowo poznane słowo nie trafiło do kategorii słownictwo bierne, trzeba od razu poznane słowo użyć w jakimś kontekście. W ten sposób umieścimy słowo w kategorii słownictwo czynne.

Ważnym elementem jest również świadoma znajomość struktur gramatycznych, które są narzędziem do tworzenia zdań. Krótko mówiąc jeśli wiesz, zdajesz sobie sprawę,  jakie narzędzia posiadasz, to wiesz  na co cię stać i w jakim obszarze możesz sie poruszać. I pamiętaj żeby nie mowić tak jak chcesz, tylko tak jak potrafisz. Mówiłem  już o tym wcześniej w którymś z filmików:

Jeśli chcesz powiedzieć, że byłeś na koncercie i odebrało ci mowę z zachwytu a nie potrafisz tego ująć w ten sposób w języku niemieckim. Mówisz Ich war im Konzert. Es war super. – (Byłem na koncercie . Było super.) Myśl prosto- nie komplikuj!

Mów do siebie na głos, mów dużo na głos. Często jest tak, że nie poznajemy siebie, gdy mówimy w języku obcym, bo zmienia się brzmienie naszego głosu, melodia, ton. I to wywołuje uczycie dezorientacji i niepewności. Wymyślaj sytuacje i staraj sie reagować na nie w języku niemieckim. Odgrywaj różne scenariusze sam ze sobą lub np. z kolegą.

Możesz rownież nagrywać swoje wypowiedzi pózniej je odsłuchiwać i sprawdzać czy  sam się rozumiesz, czy i  gdzie popełniłeś błąd i jak wygląda tempo twojego mówienia. Czy mówisz za szybko za wolno, czy dużo się jąkasz.

Możesz uczyć się całych zwrotów na pamięć. Staraj się wypowiadać pełne zdania na jednym wydechu, żeby zminimalizować YANIE w trakcie wypowiedzi ( yyyy, eeeee). To pozwoli nabrać płynności w mówieniu. Czytaj na głos. Staraj sie czytać płynnie. Czytanie utrwala rownież poprawne struktury gramatyczne. Czytając na głos nauczysz sie właściwej melodii poprawnego zdania, dzięki czemu będziesz mógł powiedzieć, ze jakieś twoje zdanie jest poprawne lub niepoprawne, bo brzmi lub nie brzmi.

Zapisuj swoje myśli w języku niemieckim. To tez bardzo dobry sposób na usprawnienie mówienia. Pisanie pozwala na dłuższe zastanowienie się nad wyrazami, gramatyką. Napisanie zdanie pokaże ci rownież czy gramatyka sie zgadza, czy jakiegoś słowa nie zapomniałeś, czy wszystko dobrze odmienileś.

Jeśli mówisz w języku niemieckim zwolnij tempo mówienia, daj sobie czas.   Nie gon sie. W języku niemieckim nie będziesz mówił od razu tak płynnie i szybko jak w języku polskim. Poza tym to nie jest żaden wyścig. Dobra kondycję mówienia trzeba tak samo stopniowo wyćwiczyć jak kondycje fizyczną. Twój umysł musi sie przyzwyczaić do coraz szybszej produkcji zdań, pozwól mu sie rozkręcić. Nie wymagaj, żeby od razu pozwolił ci budować piękne zdania. Umysł musi sie przestawić na wykonywanie innych działań niż w języku polskim. Komputer obciążony zbyt dużym wymaganiem zawiesza się. Twój przeciążony umysł tez nie będzie pracował sprawnie.

I najważniejsza rzecz to przestań sie bać, że popełnisz jakiś błąd. Pamiętaj, że dzięki błędom nauczyłeś sie w życiu najwiecej. Żaden nauczyciel nie nauczy cię poprawności tak dobrze i skutecznie  jak popelniony przez ciebie błąd. To popełniane błędy rozwijają nas najbardziej. Pomyśl ile fryzjer amator musiał  spieprzyć fryzur, żeby stać się profesjonalistą. Nie użalaj się nad  błędami, które popełniasz, tylko analizuj je i przyjmuj do wiadomości i pamiętaj, że czasami trzeba sie pomylić pare razy w tym samym miejscu, żeby pózniej już nigdy nie zrobić tego samego błędu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.