Jak odpowiadać na pytania nie znając odpowiedzi? Ostatnia deska ratunku na egzaminie.

Jak zdać egzamin? Jak odpowiadać na pytania nie znając odpowiedzi?

Załóżmy, że masz przed sobą ustny egzamin z języka niemieckiego. Uczyłeś się słówek z wielu tematów, aby móc odpowiedzieć na każde pytanie. Co jeśli trafisz na pytanie na które z braku słownictwa nie bedziesz w stanie odpowiedzieć? Czy to znaczy, że nie zdasz egzaminu? Niekoniecznie. Jest jeszcze ostatnia deska ratunku – tak nazwałem tę metodę :).

Chodzi o sprowadzenie pytania/polecenia na temat, który znasz. Chodzi o zboczenie z tematu, którego nie znasz na temat, który znasz. Załóżmy, że tematem który wylosowałeś jest rodzina Erzähle über deine Familie! – Opowiedź o swojej rodzinie! a ty z tematu rodzina znasz tylko słowo babcia – die Oma i wolałbyś wylosować temat czas wolny. Możesz się od razu poddać i założyć, że nie zdasz lub możesz skorzystać z ostatniej deski ratunku.

Przykładowa wypowiedź na temat:

Moja rodzina jest duża. Mam mamę, tatę, brata, siostrę, babcię, dziadka, wujka, ciotkę. Moja mam ma XX lat a mój tata ma XX lat. Moja siostra jest ode mnie starsza o 2 lata a mój brat jest rok młodszy. Moja babcia i mój dziadek mieszkają w Katowicach i są już bardzo starzy…..

Przykładowa wypowiedź nie na temat.  Zaczynasz swoją wypowiedź bardzo ogólnie „udając”, że mówisz o rodzinie. Coś tam o rodzinie wspominasz ale w gruncie rzeczy zbaczasz na temat czasu wolnego, bo na ten temat potrafisz się szerzej wypowiedzieć, ponieważ znasz słownictwo.

Moja rodzina jest duża. Lubię swoją rodzinę. Najbardziej lubię jak jeździmy razem do babci na wieś. Moja babcia jest stara i miła. Ma 92 lata. Moja babcia ma dużo zwierząt. Bardzo lubie jeździć do babci. U mojej babci mogę robić wszystko na co mam ochotę: jeżdzić na rowerze, bawić się z psem, grać na komputerze. Bardzo lubię grać z babcią w piłkę nożną. Moja babcia jest stara ale potrafi grać świetnie w piłkę nożną. Zawsze chętnie jeżdzę do babci. W przyszłym roku spędzę wakację na pewno u babci.

Jak widzisz da się odpowiedzieć na pytanie nie znając tak dokładnie odpowiedzi. Używając ostatniej deski ratunku na pewno odpowiesz na pytanie, może nie do końca zgodnie z tematem ale pokażesz, że potrafisz mówić w języku niemieckim a o to przede wszystkim chodzi na egzaminie ustnym. Może egzaminatorzy przymkną oko na brak słownictwa związanego, w tym przypadku z tematem rodzina, i zdasz. Przecież wypowiedź zawierała odrobinę z tematu rodzina więc nie można powiedzieć, że wypowiedź nie była kompletnie związana z zadanym tematem. Słownictwo to nie jedyny element oceny wypowiedzi ustnej na egzaminie. Jest jeszcze płynność wypowiedzi, poprawność wypowiedzi, wymowa, stopień realizacjai zadania, bogactwo struktur gramatycznych…itp.

Tę metodę wypróbowałem wielokrotnie na studiach, nie tylko na przedmiotach językowych (także filozofia, historia sztuki…)i okazała się skuteczną deską ratunku. Oczywiście nie polecam stosować tylko tej motody przy zdawaniu egzaminu. Najlepiej się jednak nauczyć, bo jest to z ogromą korzyścią dla ciebie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie przygotowałeś się do wszystkich pytań egzaminacyjnych musisz się jakoś ratować 🙂 użyj wtedy metody – ostatnia deska ratunku. Daj znać jeśli pomogło 🙂

Udostępnij

2 komentarze do “Jak odpowiadać na pytania nie znając odpowiedzi? Ostatnia deska ratunku na egzaminie.

  1. oj oj….byłabym ostrożna…. egzaminatorzy wiedzą, co to znaczy owijać w bawełnę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.