Ludzie podejmujący naukę języka obcego uczą się go najczęściej w celach komunikacji międzyludzkiej. Często znają tylko podstawy gramatyki języka ojczystego lub posiadają tylko strzępy tych wiadomości, które nabyli w szkole podstawowej czy liceum i posługują się językiem polskim raczej intuicyjnie i zwykle zresztą poprawnie.
Żeby osiągnąć swobodę w prowadzeniu dialogu w języku obcym, aby intuicyjnie posługiwać się językiem obcym i samodzielnie rozwijać swoje kompetencje językowe, należy zrozumieć i opanować jego podstawowe słownictwo i zasady funkcjonowania. Poradnik ten przeznaczony jest dla ludzi, którzy szukają łatwego i przyjemnego, ale również wymagającego konsekwencji sposobu na nauczenie się języka niemieckiego, a nie dla tych, którzy chcą wnikliwie studiować germanistykę.
Drogi czytelniku, w poradniku „Deutsch mit Akkusativ und Pommes bitte!” – czyli czym i jak jeść język niemiecki, zawarłem pomysły i rady, jak efektywnie nauczyć się języka niemieckiego oraz objaśnienia, moim zdaniem, najważniejszych elementów gramatyki niemieckiej, pomijając większość trudnych określeń gramatycznych, jakimi posługują się językoznawcy.
Jako lektor języka niemieckiego uświadomiłem sobie, jak bardzo ludzie potrafią sobie utrudniać naukę i jak bardzo językoznawcy, którzy piszą wszelkiego rodzaju ściągi, potrafią skomplikować naukę uczącym się języka niemieckiego. Nie będę więc używał skomplikowanych słów i pojęć gramatycznych, aby poradnik ten mógł pojąć każdy, niezależnie od poziomu znajomości języka niemieckiego. Staram się zawsze znaleźć jak najprostsze rozwiązania i wyjaśnienia zagadnień, które sprawiają trudność moim słuchaczom. Najskuteczniejsze z nich zawarłem w tym poradniku. Należy jednak pamiętać, że nauczyciel tylko wskazuje drogę, a uczeń ją wybiera albo nie. Sukces opanowania języka jest dwustronny, zależy tak samo od nauczyciela jak i od ucznia. Jeśli ktoś myśli, że aby nauczyć się języka obcego wystarczy dobry nauczyciel, to się myli. Równie ważny jest uczeń chętny, zaangażowany i konsekwentny.
Spis treści:
- Warunki skuteczności konwersacji w języku niemieckim
- Błędy w języku polskim, więc dlaczego nie mylić się w języku niemieckim? Pozbycie się
bariery mówienia w języku obcym - Podstawy
- Słownictwo
- Rodzajniki
- Rodzajnik nieokreślony i określony
- Przyimki z rodzajnikiem
- Verb auf Positon zwei, czyli czasownik na drugim miejscu. Podstawowe zasady
konstrukcji zdań (Hauptsatz) - Czasownik i zaimek zwrotny, czyli zasada babeczek
- Verb am Ende, czyli czasownik na końcu (Nebensatz)
- Czasowniki modalne
- Czasy na przykładach
- Tryb przypuszczający + zdania z wenn
- Podsumowanie zasad. Nastawienie do nauki. Praktyka. Zasada śrubokręta
- Zawsze tylko to co wiem, czyli jak słuchać, czytać i mówić (kontekst) AKTION =
REAKTION - Czy jeśli powiem to tak „…”, to mnie zrozumieją?
- Głośno i wyraźnie. Akcent, wymowa, ramy zrozumienia
- Propozycje dla nauczycieli
- Słowo końcowe
Grzegorz –
Super przejrzyście wytłumaczone. Jedna z lepszych pozycji do nauki niemieckiego od podstaw.