Samo życie!

Witam wszystkich Tych ,którzy odwiedzają stronę Arkadiusza. Właśnie skończyłam kolejną lekcję języka niemieckiego.
Lekcje z Arkiem to sama przyjemność (dla mnie oczywiście), dla Arka to pewnie ,,droga przez mekę” (szczególnie jeżeli ma się do czynienia z takim ,,przypadkiem” jak ja).
Zawsze chciałam nauczyć się tego języka i dopiero kiedy już bardzo dojrzałam (mam 51 lat) zaczęłąm sie uczyć. Niektórzy mówia, że jestem bardzo odważna i szalona-chyba więcej szalona.
Dlaczego ?-ano dlatego, że mając pracę w Polsce postanowiłam zamienić ją na pracę w Niemczech. Pomyślałam sobie, że może warto coś zmienić w swoim życiu? Dlatego uczę się mimo trudności jakie sprawia mi ten język (bardzo wspiera mnie mój mąż i dzieci, o Arku już nie wspomnę !) Nie wiem jak Wy (kieruję te słowa do Tych  którzy zaczynaja się dopiero uczyć Niemieckiego), ale ja cieszę sie jak dziecko kiedy zaczynam rozumieć ten język, kiedy uda mi się poprawnie wypowiedzieć jakieś zdanie. Już w październiku wyjeżdżam do Niemiec (trochę się boję). Ale….DO ODWAŻNYCH ŚWIAT NALEŻY !!! cdn
                                                                                                                                                                                  Pozdrawiam Wszystkich ciepło AnnaSzczęście

4 myśli w temacie “Samo życie!

 1. Bardzo ładne życzenia 🙂
  Ja jestem w Niemczech trzeci rok, cały czas się uczę * od kilku dni przy pomocy tej stronki *
  jestem ciut starsza, pracuję na pełnym etacie,więc nauka po pracy nie wchodzi tak szybko i fajnie jak ludziom wypoczętym i młodym. Jestem dumna z każdego dobrze wypowiedzianego zdania, ale jeszcze dumniejsza ,gdy wszystko zrozumię co do mnie mówią :).
  W domu telewizja tylko po niemiecku, coraz częstsze kontakty z Niemcami, czytam baji dla dzieci . Niemcy których spotykamy są bardzo nam przychylni i pomocni.Mamy też znajomych innych narodowości, ale niewielu Polaków.
  W lutym czeka nas ( męża i mnie ) egzamin B1
  Jeśli go zdam będę dumna jak paw.
  Bardzo nam się tu podoba, cieszymy się kazdym dniem, korzystamy z życia.
  Zwiedzamy ten kraj powoli , kiedy tylko możemy .Jesteśy dumni , ze możemy się porozumieć , zapytać i coraz lepiej rozumiemy co nam odpowiadają.
  Naturalnie nie mówimy poprawnie , ale mam nadzieję ze na to jeszcze przyjdzie czas. 🙂
  Życzę Wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku
  Frohes Neues 🙂

 2. Podobno na nauke nigdy nie jest za późno. Ja zaczęłam uczyć się angleiskiego mając 32 lata, a niemieckiego rok temu, majac 38. Tyle, że w Niemczech bo tutaj teraz mieszkam. Musze powiedzieć, że nauka języka w danym kraju jest zupełnie inna niż chodząc w Polsce do szkoły językowej. A mimo zdanego egzaminu tutaj z B1 idąc do pracy czy urzędu myślałam, że nic nie umiem. Pracuję pół roku, ale w zasadzie z samymi niemcami, wielu uzywa dialektu, firma jest międzynarodowa więc sa też ludzie z innych landów i krajów, i kazdy mówi po niemiecku… inaczej. Nie ma co się zrażać, zachowaj zimną krew i powoli do przodu. Niemcy, a przynajmniej ci których ja spotykam, jesli widzą że z siebie cos dajesz i robisz postępy to pomagają. Nie wiem do jakiej pracy wyjeżdżasz, ale takie codzienne gadanie o wszystkim i o niczym z nimi bardzo pomaga. Po pół roku codziennego rozmawiania nie rozumiem wszystkiego, ale umiem powiedzieć wszystko co chcę i przede wszystkim mówię płynnie i szybko. Oczywiście robie błędy gramatyczne, ale to nei jest dla nich az tak ważne. Teraz wybieram się na stopień B2 z egzaminem. jesli będziesz miała możliwośc poszukaj szkoły, kursu i najlepiej żeby uczył niemiec. A jednoczesnie tutaj w postaci Pana Arka masz świetna pomoc, i możesz o wszystko pytać. Powodzenia.

 3. 51lat?? to jesteś jeszcze bardzo młoda,ja zaczęłam mając 60 i uczę się dalej,owszem wyjeżdżam co jakiś czas,ale nie dlatego się uczę,tylko dla siebie początki były bardzo trudne,ale jest już lepiej i podoba mi się właśnie ten,a nie inny język i postanowiłam że się go nauczę,mam problem z gramatyką i ze zrozumieniem rodowitego Niemca mimo to dogaduję się……Pozdrawiam i życzę wytrwałości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.