Którego języka się nauczyć? Ile języków powinienem umieć?

Chat Language Clip ArtKtórego języka się nauczyć? Ile języków powinienem umieć?

Wybierz ten język z którym będziesz miał coś do czynienia np. będziesz używał go w pracy lub na wyjazdach, na urlopie. Język, z którym będziesz miał w miarę regularny kontakt, ponieważ język, którego będziesz się uczył musi być praktykowany, aby był utrzymany w dobrej kondycji. Nieużywany język zanika.

Podjęcie nauki języka obcego jest poważną decyzją. Jeśli zaczniesz się już uczyć języka obcego, nie będziesz mógł przestać. Nie dlatego, że jest to uzależniające i niezwykle przyjemne doświadczenie. Nie będziesz mógł przestać, bo w przeciwnym razie  twój język umrze. Z językiem obcym jest jak z dzieckiem. Jeśli się na nie zdecydujesz nie będziesz mógł, się już wycofać, nie będziesz  go mógł tak po prostu porzucić. Będziesz go musiał karmić i dbać o jego rozwój, bo będziesz za niego odpowiedzialny. Jeśli nie poświęcisz mu wystarczającej uwagi – umrze. Na szczęście język obcy to nie  istota ludzka i gdy nagle nie będziesz miał czasu na naukę (lub wymyślisz jakieś inne usprawiedliwienie) nikogo faktycznie nie zabijesz. Będziesz miał tylko poczucie straconego czasu i ewentualnie pieniędzy.

Tak naprawdę wymówka „nie mam czasu” jest tylko zwykłym oszustwem. Jeśli ci na czymś zależy znajdziesz na to czas. Jak to jest, że gimnazjalista dostał kolejną pałę z niemieckiego? Mówi, że nie miał czasu się nauczyć. A dlaczego nie miał czasu? Bo grał do piątej rano w Counter Strike’a (gra komputerowa). Poświęcił noc na grę. Widać jeśli komuś zależy to i czas się znajdzie 🙂 Jeśli ci na czymś zależy, zacznij to robić, to i czas się na to znajdzie!

A  ilu języków powinnienem umieć? Dwa, trzy…? Odpowiedź jest prosta. Tyle na ile cię stać. I znów jak z dzieckiem  🙂 Jeśli stać cię na utrzymanie trzech języków to ucz się trzech. Będzie to wymagało większego zaangażowania niż przy jednym ale jak się ma już doświadczenie z jednym to z każdym kolejnym jest łatwiej.

Przede wszystkim należy traktować naukę jezyka obcego jak przywiliej, wytworną przyjemność. Cieszyć się zdobywaniem kolejnych umiejętności i doceniać każdy drobny sukces związany z nauką. Języki obce są fascynujące i potrafią sprawiać wiele radości i satysfakcji.

Nauka języka obcego to jeden z najprzyjemniejszych i najbardziej rozwojowych elementów mojego życia. Jeśli chcesz utrzymać umysł w dobrej kondycji – zacznij się po prostu uczyć wybranego języka i nie musi to być niemiecki. Wybierz ten, który odpowiada tobie najbardziej.

Rozumienie języka obcego to dla mnie jak słuchanie koncertu  mojego ulubionego zespołu. A konwersowanie  w języku obcym to jak granie koncertu z moim  ulubionym zespołem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.