Kontekst i emocje – nauka słówek

Ucz sie w kontekscie, kojarz fakty i wiąż sie emocjonalnie z tym czego sie uczysz. Niech to czego sie uczysz ci sie jakos kojarzy niech wiaze sie z jakas sytuacja i niech wzbudza w tobie emocje.Tego typu działania w procesie  uczenia się pozwolą ci zapamiętać to czego sie uczysz długotrwałe. Weźmy słowo haben. W jezyku niemieckim oznacza ono mieć. Ja kojarze to ze sląskim sformuowaniem iść na haby czyli isć do sąsiada do ogródka i zwinąć mu pare jabłek z drzewa. Jak sie już nahabimy  tych jabłek to mamy po prostu parę jabłek. Haben czyli mieć.  Jako że chodziłem na haby wiąże to słowo też  emocjonalnie. Pamietaj że skuteczne uczenie sie to nie „rycie na pamiec” to przede wszystkim zrozumienie tego czego sie uczysz, powiązanie tego z jakimś skojarzeniem i uczuciem. Wtedy zapamietasz to długotrwale. Pamiętaj, żeby słowa, których się uczysz opracowywać kontekstowo i emocjonalnie.

Pozbądz sie złego nawyku…

Jesli masz nawyk mowienia „ja sie nigdy tego nie nauczę” to zamykasz swoj umysł na te treści o których tak myslisz i faktycznie sie tego nie nauczysz. Zmien to zdanie na „nie no któregoś dnia na pewno to ogarnę”. Poszukaj w zagadnieniu, którego sie uczysz jakichś pozytywnych elementow w ten  otworzysz swój umysł na to zagadnienie i ogarniesz je. Nie myśl, że cos jest trudne. Zamień słowo trudne na ciekawe dzieki temu chetniej bedziesz zajmował sie tym zagadnieniem i cześciej bedziesz do niego wracał i w ten sposób szybko sie go nauczysz.

Powodzenia.

2 komentarze do “Kontekst i emocje – nauka słówek

  1. Panie Arkadiuszu jest pan jak narkotyk .W miarę jedzenia apetyt rośnie.Dzień bez pana lekcji stracony dzien .Super pan to wszystko przekazuje .Pozdrawiam .Pilna uczennica.😉

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.