Kiedy der, die, das? – rzeczowniki i ich rodzajniki

Ach die GrammatikOtrzymałm ostatnio pytanie, które męczy chyba wszystkich uczących się języka niemieckiego: Skąd wiadomo jakiego rodzaju jest rzeczownik w języku niemieckim? Czy istnieją jakieś zasady? 

Oczywiście są pewne zasady, które podpowiadają jakiego rodzajnika użyć ale nie polecam się ich uczyć na pamięć,  ponieważ ich znajomość naubyta przez nauczenie się na pamięć spowalnia proces reakcji w trakcie konwersacji/prowadzenia dialogu. Tych zasad jest dość sporo. Jeśli zaczniemy się zastanawiac, do której z zasad dopasować dany rzeczownik, minie na pewno sporo czasu, a nasze zastanawianie się zaburzy rytm komunikacji. Lepiej nauczyć się rodzajników z wyczucia tzn. osłuchanie się językiem spowoduje, że zaczniesz intuicyjnie dobierać właściwy rodzajnik nieznając nawet znaczenia rzeczownika, tak jak robimy to w języku polskim. A rodzaj danego rzeczownika podpowiada nam oczywiście końcówka rzeczownika. Więc jeśli wymyślę sobie słowo w języku polskim np. Czapadura to będzie to rodzaj żeński – końcówka a to podpowiada. natomiast w przypadku słowa np. Stukator końcówka wyrazu (r) podpowiada rodzaj męski itd. Mimo wszystko podam zasady do których można się odnieść, aby dopasować właściwy rodzajnik do rzeczownika w języku niemieckim. Tak jak mówiłem nie polecam uczyć się ich na pamięć ale jeśli po przeczytaniu zapamiętasz któraś z zasad  i będziesz umiał ją szybko rozpoznać, skojarzyć i zastosować to będzie to tylko z korzyścią dla ciebie.

Smiało można powiedzieć, że wszystkie rzeczowniki kończące się na -ling, – or, -us,  będą miały der. Męskie zwierzęta, osoby, zawody też mają zawsze rodzajnik der. Pory roku, dni tygodnia, kierunki świata, również będą miały der. To jest pewne. Większość alkoholi też jest rodzaju męskiego ale zdarzają się wyjątki jak np. das Bier – piwo. Można jeszcze powiedzieć, że większość rzeczowników kończących się na -er np. der Computer będą rodzaju męskiego.

Jeśli chodzi o rodzajnik die to rzeczowniki kończące się na -heit, -keit, -schaft, -ei, -tät, -ion, -ur, -ung, -ik będą zawsze rodzaju żeńskiego. Oczywiście wszystkie osoby, zawody i zwierzęta żeńskie będą miały rodzajnik die. Aha i jeszcze większość rzeczownik kończących się na -e będą rodzaju żeńskiego die.

W przypadku rodzajnika das możemy powiedzieć, że np. wszystkie rzeczowniki odczasownikowe (czyli czasowniki napisane wielką literą = rzeczownik) będą rodzaju nijakiego das np. das Lernen – uczenie się. Poza tym większość rzeczowników kończących się na -um, -tum, -chen, -lein, -nis, – ment i – erl będą miały rodzajnik das.

Jak widać strasznie dużo tych zasad. Łatwiej będzie się nauczyć kojarzenia i dochodzenia do rodzajników na własną rękę niż wkucie wszytkich zasad na pamięć. Moim zdaniem należy sprawę rodzajników ogarnąć intuicyjnie i przez skojarzenia uważnie przyglądając się rzeczownikom np. skoro Begabung i Entschuldigung mają rodzajnik die to pozostałe słowa kończące się na -ung też powinny mieć ten sam rodzajnik czyli die. Najlepiej ucz się każdego rzeczownika od razu z rodzajnikiem, wtedy na pewno ominie cię wiele problemów 🙂

Mam nadzieję, że pomogłem 🙂 Viel Spaß beim Lernen.

21 komentarzy do “Kiedy der, die, das? – rzeczowniki i ich rodzajniki

  1. Nigdy nie przepadałem za tym sposobem pobierania wiedzy ale Pan to tak dobrze wytłumaczył że załapałem. Dziękuje! 🙂

  2. Dzięki! mam właśnie jutro sprawdzian z rodzajników określonych i nieokreślonych , więc lepiej napiszę spr. uwielbiam niemiecki, dzięki!!

  3. witam
    dokładnie jest tak jak Pan napisał w trakcie wypowiedzi zaczęłam się zastanawiać (jakiego rodzajnika użyć i czy w bierniku lu jakimś innym przypadku ,których kompletnie nie rozumiem ) (a do takiego stanu doprowadziła mnie nauczycielka która TYLKO uczyła mnie gramatyki i była zdziwiona dlaczego dalej nie umiem )
    więc zrobiłam to po swojemu ,czyli TAK jak PAN NAPISAŁ,intuicyjnie
    zdecydowanie mi się poprawiło 😉

  4. Bardzo pomocne wiadomości. Przyznam się szczerze, że tak prostych a zarazem przejrzystych wiadomości nie spotkałam do tej pory, a już trochę miałam do czynienia z rodzajnikami. Jak dla mnie duża pomoc. Dziękuję!!!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.