Jak ćwiczyć mówienie na poziomie zaawansowanym?

Ach die GrammatikUczysz się niemieckiego już od wielu lat. Zacząłeś w podstawówce, potem uczyłeś się w kolejnej szkole i znowu w nastepnej i dochodzisz do wniosku, , że mimo tylu lat nauki  nadal nie potrafisz mówić w tym jezyku. Twoje wypowiedzi są jakieś takie ubogie i masz wrazenie, że cię „zatyka” kiedy mówisz. Nie potrafisz powiedzieć więcej niż tylko parę zdań. Za ten stan winisz swój zasób słownictwa.  Myślisz: „nie znam słówek dlatego nie umiem sie wypowiedzieć”. Jest w tym trochę racji. Słownictwo odgrywa oczywiście ogromną rolę w języku ale równie ważna jest gramatyka, ponieważ daje ci ona narzędzia do budowy zdań,  dzieki którym możesz  precyzyjnie i atrakcyjnie wypowiadać swoje myśli.  Słownictwo i gramatyka są ściśle ze sobą powiązane i nie możesz ich lekceważyć. W tym wpisie skupie się na gramatyce, ponieważ wielu twierdzi, że można  bez niej żyć i spokojnie się dogadać. To jest trochę tak jakby powiedzieć: po co mi młotek przecież mogę przybić gwoździa ręką,  co za różnica.
Słysząc słowo gramatyka przychodzi ci pewnie na myśl gruba książka z dużą ilością ćwiczeń,  które musisz zrobić, żeby tą gramatyke ogarnąć. Stop. Nie o to chodzi. Skoro uczysz się tyle lat to wykonałeś już odpowiednią ilość ćwiczeń (pisanych). Teraz czas na zastosowanie praktyczne (w mówieniu). Problem nie polega na tym, że nie znasz zasad gramatyki. Problem polega na tym, że jej po prostu w pełni nie stosujesz.  Na pewno przerobiłeś caly wachlarz struktur gramatycznych ale stosujesz tylko nie wielką ich część. Posługujesz się tylko tymi strukturami, w których czujesz sie bezpiecznie, gdzie wiesz, że nie popelnisz błędu. To jest powodem słabych wypowiedzi. Mając niewielką ilość narzędzi dużo nie zdziałasz. Zacznij wychodzić poza obszar bezpieczny. Zrób krok do przodu i rozwiń swoje wypowiedzi o kolejne struktury. Jeśli bedziesz używał dodatkowych struktur bedziesz miał również dodatkowe pomysły na to co powiedzieć. Zrób zestawienie swojej wiedzy gramatycznej pisałem o tym tutaj. I zaznacz czego używasz najczęściej.  Zobaczysz wtedy nad którymi konstrukcjami powinienes pracować. Jeśli dotąd odpowiadałeś na pytania niepełnym zdaniem zmien to i zacznij odpowiadać pełnym zdaniem, aby przyzwyczaić się do dłuzszego mówienie, dłuższych wypowiedzi. Jeśli odpowiadałeś jednym zdaniem zacznij ćwiczyc odpowiadanie w dwóch zdaniach. W wypowiedziach twórz kombinacje struktur. Np. leśli zamierzasz powiedzieć zdanie z wenn dołóż od razu zdanie z weil. Twoja wypowiedz sie wydłuży a  zastosowanie dodatkowej konstrukcji da ci kolejny pomysł na zdanie.

Przykład: Wenn ich Freizeit habe, laufe ich gern, weil mich Laufen entspannt.

Potem dołóz nastepne np z dass, aber i denn.

Przykład: Wenn ich Freizeit habe, laufe ich gern, weil mich Laufen entspannt. Ich weiß,  dass es für manche Leute langweilig ist aber mir gefällt es, denn das macht wirklich Spaß.

Słuchaj nagrań. Zobacz jak wypowiadaja sie Niemcy. Zapisz jakie konstrukcje gramatyczne pojawiaja sie kolejno w ich wypowiedziach i stosuj ten schemat.

Przeczytaj również jak mówić, żeby mieć więcej czasu na myślenie w trakcie wypowiedzi.

Jeden komentarz do “Jak ćwiczyć mówienie na poziomie zaawansowanym?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.