Grammatiktabelle – miej zawsze przy sobie

Kolejna dobra rady dotyczy uświadomienia sobie wszystkich narzędzi jakimi dysponujesz w języku niemieckim. Narzędzia to twoja wiedza gramatyczna. Jeżeli już dłuższy czas uczysz się niemieckiego, to przerobiłeś dużą część gramatyki, czyli posiadasz sporą część narzędzi, które umożliwiają ci precyzyjne wyrażanie myśli. Znając życie „połowy” zagadnień gramatycznych nie używasz, lub nie pamiętasz (a nie pamiętasz, bo nie używasz). Ważnym jest, żebyś się na chwilę zatrzymał i zrobił spis tego co już potrafisz. Poniżej podaję przykład jak to zrobić. Wykonaj tabelę. Po prawej wypisz zagadnienia gramatyczne a po lewej przykładowe zdania, użycie danego zagadnienia gramatycznego w kontekście na dowolnym przykładzie. Kolejność nie ma znaczenia.

Grammatiktabelle przykład zdanie

Dzięki temu uświadomisz sobie jak wiele już potrafisz, których struktur używasz często, które struktury gramatyczne zaniedbałeś i nad którymi powinieneś popracować. Podobnie zrób z tabelką dotyczącą odmiany przez przypadki, będziesz miał zawsze punkt odniesienia przy sobie. Poniżej przykład.Grammatiktabelle przypadki przykładyPoza tym noś tabelkę zawsze przy sobie. Biorąc udział w dyskusji na zajęciach patrz na tabelkę, Będzie cię ona inspirowała do tworzenia zdań, o których byś wcześniej nie pomyślał, bo nie pamiętałbyś o tej czy innej strukturze gramatycznej. Spójrz na proponowaną przeze mnie tabelkę jak na skrzynkę z narzędziami. Otwierając skrzynkę widzisz jakie masz dostępne narzędzia. Jeśli wiesz jakie masz narzędzia to automatycznie przychodzi ci pomysł do głowy jak te narzędzia wykorzystać. Widzisz śrubokręt = wiesz, że możesz wkręcić śrubkę. Widzisz, że nie masz gwoździe = możesz coś przybić. Widzisz, że nie masz młotka w skrzynce = możesz spróbować przybić gwoździa tym dużym kluczem francuskim, który też znajduję się w twojej skrzynce :). Kombinuj i urozmaicaj swoje wypowiedzi.

Patrząc na swój zestaw narzędzi będziesz na pewno częściej korzystał z zapomnianych struktur gramatycznych. Dzięki temu utrwalisz je a twoje wypowiedzi będą bardziej urozmaicone a dzięki temu bardziej atrakcyjne dla rozmówcy.

Pobierz tabelkę : Grammatiktabelle PDF

5 komentarzy do “Grammatiktabelle – miej zawsze przy sobie

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.