Freund, Freundin – Przyjaciel czy chłopak, przyjaciółka czy dziewczyna?

Der Freund  i die Freundin mają dla nas Polaków jedno znaczenia: der Freundprzyjaciel, die Freundin przyjaciółka. Jednak w języku niemieckim mogą się one stać przyczyną nieporozumienia.

Niemcy odczytują znaczenia tych słów dwuznacznie. Słowo Freund może oznaczać zarówno przyjaciela jak i chłopaka (przyszłego narzeczonego) – to co w języku angielskim rozróżniamy jako friend i boyfriend. To samo dotyczy słowa Freundin – przyjaciółka, dziewczyna (w j. ang. friend / girlfriend). Z powodu tej dwuznaczności należy ostrożnie uważać tych słów.

Np. Kiedy przedstawiamy komuś naszą najlepszą przyjaciółkę lub przyjaciela należy raczej powiedzieć:

  • Das ist meine beste Freundin – To jest moja najlepsza przyjacióła.
  • Das ist mein bester Freund. To jest mój najlepszy przyjaciel.

Zdanie typu:

  • (W przypadku gdy dziewczyna przedstawia przyjaciela) Das ist mein Freund. To jest mój przyjaciel.
  • (W przypadku gdy chłopak przedstawia przyjaciółkę) Das ist meine Freundin.To jest moja przyjaciółka.

może oznaczać dla Niemca chłopaka / dziewczynę – przyszłego męża, przyszłą żonę.

Najlepsze jest to, że kiedy mężczyzna mówi o swoim przyjacielu Das ist mein Freund Niemiec odczyta informacje prawidłowo. Nie będzie myślał w kategoriach homoseksualizmu. Zrozumie, że jest to jego najlepszy przyjaciel. Tak samo będzie jeśli kobieta opowiada o swojej znajomej czy przyjaciółce nazywając ją swoją Freundin. Nieporozumienia należy się spodziewać, kiedy mężczyzna przedstawia kobietę i na odwrót.

Wiem bo sam to przeżyłem. Kiedy byłem z moją PRZYJACIÓŁKĄ Niemką na pewnej imprezie, przedstawiono nas całemu gronu Das ist Maria mit ihrem polnischen Freund AKI. Kiedy wszyscy zaczeli sobie szeptać do uszy wiedziałem, że właśnie nastąpiło nieporozumienia.

Pewnie zastanawiasz się skąd wzieło się to dwuznaczne rozumowanie Niemców. Słowo Freund pochodzi od słowa friunt, które w  staroniemieckim oznaczało der Liebende kochający, które to skolei prowadzi do staroniemieckiego słowa freienubiegać się, starać się o kobietę (z gotyckiego frijon liebenkochać).

Jak się zatem ustrzec przed podobnym nieporozumieniem? Należy przede wszystkim uważać na kontekst, w którym toczy się rozmowa. Można się też starać wyrażać  precyzyjniej np. jeśli chcesz powiedzieć, że jest to twoja przyjaciółka powiedz lepiej

  • Das ist Anna. Wir sind Freunde. – To jest Anna. Jesteśmy przyjacółmi. 

albo

  • Das ist meine beste Freundin. To jest moja najlepsza przyjaciółka.

Chcąc powiedzieć, że byłeś z przyjaciółką na urlopie powiedz:

  • Ich war mit einer Freundin im Urlaub. Byłem (mit einer) z jakąś tam przyjaciółką na urlopie. Jeśli powiesz mit meiner – z moją to na pewno zostanie ona twoją dziewczyną 🙂 Będzie ona postrzegana jako twoja dziewczyna 😉

Aby mieć 100% pewność, że mówimy o przyjacielu/przyjaciółce można powiedzieć Das ist ein Freund von mir / Das ist eine Freundin von mir. (porównując z j. angielskim a friend of mine)

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz już miał/a problemu z określeniem czy ktoś jest twoim chłopakiem czy dziewczyną 😉

Kliknij lajka i podziel się tą wiedzą ze znajomymi. A uwierz mi nie wszyscy o tym wiedzą 😉

2 komentarze do “Freund, Freundin – Przyjaciel czy chłopak, przyjaciółka czy dziewczyna?

  1. No ,ale jesli jest to mój przyjaciel ,ale nie taki najlepszy ze wszystkich to mozna wtedy powiedzieć Das ist mein gute Freund ?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.