(Ten rozdział pochodzi z książki Deutsch mit Akkusativ und Pommes, bitte!Książkę można nabyć w formacie PDF klikając TU lub czytać na blogu. Możesz również zostać Patronem (kliknij tu) i dostać ją za darmo. Co jakiś czas będę publikował kolejne rozdziały. Życzę miłej lektury!)
W języku niemieckim funkcjonuje sześć czasów:
- Präsens – teraźniejszość: Ich esse.
- Perfekt (Partzip II) – zakończona teraźniejszość: Ich habe gegessen.
- Präteritum – przeszłość: Ich aß.
- Plusquamperfekt – zakończona przeszłość: Ich hatte gegessen.
- Futur I – przyszłość: Ich werde essen.
- Futur II – zakończona przyszłość: Ich werde gegessen haben.
Do podstawowych czasów zaliczam Präsens, Perfekt i Futur I, ponieważ za ich pomocą jesteśmy w stanie mówić o teraźniejszości, niedawnej przeszłości (zakończonej teraźniejszości) i przyszłości. Uważam, że opanowanie tych trzech czasów w zupełności wystarcza, by sprawnie komunikować się w życiu codziennym. Przejdę zatem do krótkiego omówienia wymienionych czasów.
PRÄSENS – TERAŹNIEJSZOŚĆ Ich kaufe eine Matratze. Kupuję materac.
W czasie teraźniejszym Präsens, konstrukcja zdania jest prosta:
podmiot + czasownik + reszta zdania.
Należy pamiętać o właściwej odmianie czasownika. Poniżej przedstawiam wzór regularnej odmiany czasownika na podstawie czasownika kaufen.

PERFEKT – NIEDAWNA PRZESZŁOŚĆ
Czas przeszły Perfekt tworzy się za pomocą czasownika posiłkowego haben lub sein i czasownika w czasie przeszłym (imiesłów czasu przeszłego np. gekauft ). Czasownika posiłkowego sein używamy, kiedy mówimy o ruchu lub zmianie stanu, a haben w każdym innym przypadku. Aby sprawnie posługiwać się tym czasem należy opanować minimum odmianę czasownika sein i haben.

a) Ich bin nach Deutschland gefahren. Pojechałem do Niemiec.
W zdaniu a) został użyty czasownik posiłkowy sein, ponieważ mówimy tu o ruchu. Jeśli jechałem, to musiałem się przemieścić z punktu A do B.
b) Ich bin am 3 August geboren. Urodziłem się 3 sierpnia.
c) Ich bin um 8 eingeschlafen. Zasnąłem o ósmej.
W zdaniu b) i c) został również użyty czasownik posiłkowy sein, ponieważ mówimy tu o zmianie stanu. W zdaniu b) najpierw mieszkałem w łonie matki, a później zmieniłem swój stan na Rzeczpospolitą Polską. W zdaniu c) zmieniłem stan z jawy na sen.
d) Ich habe eine Matratze gekaut . Kupiłem materac.
W zdaniu d) został użyty czasownik posiłkowy haben, ponieważ nie występuje tu żaden ruch ani zmiana stanu.
Czasownik w czasie przeszłym (imiesłów czasu przeszłego) przybiera formy regularne i nieregularne. W przypadku czasowników słabych (regularnych) w bezokoliczniku odrzucamy końcówkę -en i dodajemy końcówkę -t, a na początku czasownika stawiamy przedrostek -ge. Np.:
kaufen – gekauft
W przypadku czasownika rozdzielnie złożonego np. aufmachen (otwierać), -ge znajduje się pomiędzy podstawą czasownika machen a jego przedrostkiem auf.
Na przykład: aufmachen – aufgemacht
W przypadku czasowników kończących się na -ieren (spazieren, fotografieren itp.) forma czasownika w czasie przeszłym zostaje pozbawiona przedrostka -ge i otrzymuję końcówkę -iert. Np.: fotografieren – fotografiert
Jeśli chodzi o formy czasowników mocnych (nieregularnych) w czasie przeszłym, można je znaleźć w tabeli przedstawionej poniżej.






FUTUR I – PRZYSZŁOŚĆ
Czas przyszły Futur I tworzy się za pomocą czasownika posiłkowego werden i czasownika w bezokoliczniku. Czasownik posiłkowy werden znajduje się na miejscu drugim, natomiast czasownik w bezokoliczniku na końcu zdania.
Na przykład:
- Ich werde nie nie sagen. Nigdy nie powiem nigdy.
- Ich werde Deutsch lernen. Będę uczył się języka niemieckiego.
Przedstawiłem tylko trzy czasy, dzięki którym można wyrażać myśli związane z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Nie oznacza to jednak, że pozostałe czasy nie mają wartości. Wręcz przeciwnie, znajomość wszystkich czasów występujących w języku niemieckim pozwala na precyzyjniejsze opisywanie zdarzeń w czasie. Jednak, biorąc pod uwagę prostą komunikację w języku niemieckim, uważam je na tym etapie za zbędne.
Wspieraj kanał i bloga na PATRONITE i otrzymaj dostęp do unikalnych treści – Kliknij TU
Dziękuję. Mam bardzo duży problem z niemieckim w szkole i teraz już to rozumiem. Też nie wiem po co w szkole uczymy się niemieckiego jak nie będziemy z niego korzystać raczej
Dużo pracodawców szuka osób z niemieckim. Bardzo.
Dziękuję, odświeżam niemiecki po kilku latach, bardzo fajna i przystępna powtórka 🙂
Wybieram się niebawem do Niemiec, aby podjąć tam pracę i żyć. Jego nauka idzie mi bardzo topornie. Myślałem, że będzie podobnie jak z angielskim. Czyli kilka czasów, słówka, seriale z niemieckimi napisami i samo poleci. Jest jednak znacznie trudniej. Korzystam z Rosetty Stone, kupiłem kilka książek, robię fiszki. Nigdzie nie mogłem znaleźć łopatologicznie wytłumaczonych podstaw czasów. W końcu tutaj znalazłem czego szukałem w przystępnej i zwięzłej formie.
Wielkie dzięki! Teraz będzie mi łatwiej!
Wszystkiego dobrego!
wyp… i nie wracaj
Powinno być „Ich hatte gegessen” na początku przy czasie Plusquamperfekt.
Zgadza się. Dziękuję.
Dziękuję bardzo. Prosto i zwięźle omówiony temat, Pozdrawiam serdecznie