24 Stunden aus dem Leben einer Frau – książka na poziomie B2-C1


Kilka tygodni temu otrzymałem od wydawnictwa Edgard ciekawą książkę. Ucieszyłem się, ponieważ jest to pozycja przeznaczona dla bardziej zaawansowanych czytelników. Zazwyczaj ukazują się wydania dla początkujących i średnio zaawansowanych. Książka 24 Stunden aus dem Leben einer Frau autorstwa Stefana Zweiga przeznaczona jest dla osób, które władają językiem niemieckim na poziomie B2-C1.

Czytałem tę książkę na urlopie i sprawiła mi ona dużo przyjemności. Dobrze się czyta. Przyznaje, że jeszcze jej nie skończyłem ale wciągnęła mnie na tyle, że mogę ją wam polecić. Przede wszystkim chodzi oczywiście o rozwijanie swoich kompetencji językowych.

Książki wydawnictwa Edgard już znacie. O innych wydaniach pisałem tu  Kryminały w języku niemieckim. Te lektury charakteryzują się przede wszystkim tym, że maja słowniczek, i zawierają ćwiczenia, które pomagają w utrwalaniu słownictwa.

Podpowiem wam, jak skutecznie czytać te książki. Moim sprawdzonym sposobem jest czytanie każdego rozdziały dwa razy. Przy pierwszym czytaniu sprawdzaj każde nieznane słówko w słowniczku na marginesie i spędź chwilę nad nim, przeanalizuj kontekst, skojarz je, zrozum, i przetraw. Zajmuje to trochę czasu ale się opłaca.

Pierwsze czytanie wybija trochę z rytmu ale pozwala konkretnie skupić się na słownictwie. Niestety odwraca to częściowo uwagę od treści i po pierwszym czytaniu możesz mieć wrażenie lekkiej dezorientacji i że niewiele zrozumiałeś. Nie przejmuj się! Na ratunek przychodzi drugie czytanie. Tym razem nie sprawdzaj słówek, nawet jeśli wyda ci się, że nie pamiętasz ich znaczenia. Nie patrz do słownika. Postaraj się przywołać skojarzenia i odkryć słowo z kontekstu. Skup się na treści. Słowa powinny się same odkrywać poprzez wcześniej wykonaną pracę i drugie czytanie sprawia wówczas o wiele więcej przyjemności. Po przeczytaniu rozdziału koniecznie wykonaj ćwiczenia, aby jeszcze raz zmierzyć się ze słownictwem i pobawić się gramatyką.  Ćwiczenia pomogą dodatkowo w utrwaleniu słownictwa i struktur gramatycznych. Sprawdzaj na bieżąco swoje rozwiązania z kluczem.

Jeśli macie jakieś  ciekawe sposoby na pracę z książką w obcym języku, napiszcie proszę w komentarzu. Metod jest wiele i w sumie nie ważne jaka metoda, byle była skuteczna i przyjemna.

Kliknij tu, aby sprawdzić gdzie kupić najtaniej!

 

Jeden komentarz do “24 Stunden aus dem Leben einer Frau – książka na poziomie B2-C1

  1. Wie Pan, jest dokładnie tak jak Pan mówi, że najpierw się czyta z tłumaczeniem, potem się już kojarzy. Moim zdaniem, warto też roznicowac poziomy: inddirekte Rede order passiv, niezależnie czy się dobrze zna na tym czy nie. Takie działanie pozwala „ogarnąć” sytuację z perspektywy lotu ptaka, oswoić lęk przed tym co wydaje się starke und
    unmogliche. Vor allem immer wieder entwickeln sich..!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.