Pomysł na filmik/pytania.

Question Clip ArtStworzyłem tę zakładkę, ponieważ powoli zaczynam się gubić w zadawanych pytaniach i pomysłach na filmik, które do mnie nadsyłacie. Jedne mam na YouTube, Facebook’u inne na mailu. Cieszę się, że tak wielu z was interesuje się językiem niemieckim i chce się go uczyć. Zawsze chętnie pomogę.

Bardzo proszę jeśli macie jakieś pytania związane z językiem niemieckim lub propozycje na filmik z wyjaśnieniem jakiegoś zagadnienia zostawcie go w komentarzu poniżej. Dzięki temu wszystkie pytania będą zgromadzone w jednym miejscu i żadnego nie pominę. Oczywiście trochę to potrwa  zanim nagram odpowiedź, mimo wszystko zachęcam do zadawania pytań. Danke 🙂 und viel Spaß beim Lernen.

455 przemyśleń nt. „Pomysł na filmik/pytania.

 1. Witam! Obejrzałem pański odcinek z konstrukcją zu w przypadku dwóch czasowników w jednym zdaniu. Korzystając z aplikacji „Wort des Tages” natrafiłem na zdanie: „Im Frühjahr hört es in Deutschland endlich auf, zu schneinen.” Pytanie: czy w przypadku czasowników rozdzielnie złożonych tak jak wyzej aufhören przedrostek auf nie znajduję sie na końcu zdania? I czy musimy dodatkowo postawić przecinek? Pozdrawiam Rekowski Krzysztof. Dziękuję!

 2. Dzień dobry,

  Jaka różnica jest między desto a umso? czasem widzę/słyszę zdania porównawcze z desto i z umso? Czy to nie jest to samo
  Pozdrawiam

 3. Panie Arku takie zdanie:Das musste unser Zug gewesen sein.(To musiał być nasz pociąg).Mógłby Pan wyjaśnić garmatykę tego zdania,bo jakdla mnie to są jakby dwa czasy przeszłe.

  1. na moje oko chodzi o subiektywne znaczenie czasowników modalnych.
   Das hat unser Zug sein müssen.
   Das muss unser Zug gewesen sein.
   Das musste unser Zug gewesen sein.
   ale dlaczego taka konstrukcja a nie inna, to musi wypowiedzieć się specjalista 😉

 4. Jak to jest z wymawianiem e zredukowanego według słownika miedzy a /y w jednych wyrazach jest wymawiane jak y laden,heute,sprechen,gedanke jest ladyn, heuty, sprechyn,gedanky w innym wyrazach np. stehen słysze sztejen krótkie e w -en lub szte:yn , Ipa dla jezyka niemieckiego wyczytałem że standardowe końcówki -en, -el sa zastepowane przez m,n brzmiące jak polskie lub przez m,n nosowe twarde bezdzwieczne np. leben [‚le:bn] lub [le:bm] ja to słysze jak lieben gdzie en bardzo krótkie jak to ogranąc kiedy jak wymawiać czy wszędzie te odwrócone e w zapisie fonetycznym jak y , czy jak to pisza w polskiej transkrypcji steheh -sztejen wszędzie – en ?

 5. Jak wiadomo, niemiecki to nie tylko Hochdeutsch, ale także gwary, dialekty. Najbardziej niezwykła jest odmiana szwajcarska niemieckiego czyli Schwyzerdütsch. Czy zwykli Niemcy/Austriacy rozumieją ten dialekt? A może trzeba się go osobno uczyć, a jeśli tak to gdzie w Polsce można nauczyć się szwajcarskiego? Proszę o film na ten temat

  1. Popieram, dobry pomysł, inny niemiecki niż Hoch jest bardzo interesujący. Wszyscy są nastawieni tylko na te Niemcy, a co z innymi krajami? Mnie interesowałby niemiecki austriacki i jego niuanse. Czy w Wiedniu dogadam się tak samo jak w Berlinie?

 6. Czy forma „nicht verstehen” też jest poprawna w senie „nie rozumiem”. Słowna pewnej piosenki to: „Du kannst du rübergehen, aber nicht verstehen”, a ja bym to powiedział: „Du kannst du rübergehen, aber nicht verstehst”.

 7. Filmik o germanistyce – jak te studia wyglądają, jakie są przedmioty, co jest ciekawe, co trudne itd. Jest wiele filmików związanych z anglistyką, niestety o germanistyce wielkie nichts. 😉

 8. Hallo Aki,
  ich habe eine Frage: Was ist der Unterschied zwischen ‚gemeinsam’ und ‚gemeinschaftlich’ ?
  Ich freue mich auf deine Antwort und danke im Voraus.

  LG
  Chris

 9. Witam 😀 , ostatnio u Niemców (Bawaria) wielikrotnie słyszałem słowo „gel” , jako (fonetycznie). Nie jest kontekst omówionego „geil”. Przy okazji, występuje kilka określeń pamięci w j.n. (bodaj cztery). Jaka jest różnica? Serduchowo pozdrawiam. Grzegorz

 10. Panie Arku czy może Pan wyjaśnić znaczenie ” das ist ja ein dolles Ding” ? Dziękuje z góry 🙂

 11. Mit Hängen und Wurgen.
  Panie Arkadiuszu, z przyjemnością słucham lekcji.
  Co jest śmiesznego w wyrażeniu „mit Hängen und Wurgen”?
  Mówiłam córce mojej podopiecznej jak trudno było usadowić jej mamę w samochodzie:-) i użyłam właśnie – „mit ……………….”
  Wtedy rozśmieszyłam ją na tyle, że często wraca do tego i przy okazji opowiada innym z rodziny:-) – jak dowcip:-)
  Pozdrawiam serdecznie:-)

   1. Z pewnoscia tak:-)
    W dalszym ciagu do konca nie wiem, jak zabrzmialoby to w jezyku polskim.
    Dziękuję:-)
    Odtworzyć tego już nie potrafię.

 12. Przeglądając Wortliste pochodzącą z Instytutu Gothego natrafiłem na takie zdanie: ”Wir haben nur eine kleine Wohnung, sind aber damit zufrieden.”, zastanawia mnie dlaczego czasownik sein stoi przed przyimkiem aber w drugiej części tego zdania. Czy mógłby mi Pan to wytłumaczyć?

 13. Hallo!

  DAS/ ES

  Może filmik na temat kiedy użyć das, kiedy es? Odwieczne pytanie, zmora uczących się.

  Mam na myśli sytuacje kiedy to wydaje się wymienne, np.

  Ich will es machen./ Ich will das machen…..albo….Ich mache es. / Ich mache das. (?)

  Das is eine gute Idee/ Es ist eine gute Idee

  Ich mag es (das) nicht.

  Ich weiß es/das nicht.

  Pozdrawiam serdecznie!

 14. Witam.
  Mam takie pytanie czy raczej proszę o wyjaśnienie jak się używa słowa GEWESEN.
  Bo można przecież powiedzieć np Ich war. Ale Niemcy używają często sein w czasie perfect. Nie przytoczę całego zdania ale ku mojemu zaskoczeniu potrafią użyć ”gewesen i sein” w jednym zdaniu.

 15. Witam 🙂 Ostatnio zastanawiałam się jak jest słowo kopniak po niemiecku i dowiedziałam się, że potocznie mówi się na to der Tritt, więc przyszło mi na myśl takie polskie powiedzenie „Dać komuś kopniaka na szczęście” Ciekawi mnie jak to wygląda w Niemczech, czy też się daje kopniaki na szczęście, czy raczej coś innego, bardziej „grzecznego” jak to na Niemców przystało 🙂

 16. Panie Arkadiuszu,
  na wstępie chciałabym Panu gorąco podziękować za Pańskiego bloga, filmiki! Tyle różnych stron w jakiś taki mało ciekawy, nudny sposób pisany, na yt albo dziewczęta mówiące od rzeczy albo nic co zainteresuje .. I pojawia się Pan ! Jak grom z jasnego nieba 😉 mieszkam od roku w Niemczech chodzę na intensywny kurs językowy B1 i w klasie nie mam ani jednego Polaka 🙂 mówią że to lepiej dla mnie bo sama muszę o wszystkim myśleć ale czasem potrzebuje pomocy 🙂 Mam spory problem ze zrozumieniem tak zwanych wunchsetze w różnych formach, chętnie bym się dowidziała kiedy używamy ware a kiedy wurde, nauczyciel tłumaczył mi że ware + sein, wurde zawsze w prasens ale jakoś cieżko mi to zrozumieć … myślę, że przydało by się wszystkim poznać troszkę grzecznościowych form i conieco się o tym dowiedzieć 🙂 Pozdrawiam i czekam na każdy następny filmik ! 🙂

 17. Panie Arku, co oznacza idiom „ins Nest kriechen”? A może nagrałby Pan lekcję z idiomami? Byłabym wdzięczna. Pozdrawiam Ela

 18. Haaallooooo Panie Arkadiuszu
  Jestem kierowcą zawodowym i Pana stałym słuchaczem. Jeżdzę po Niemczech i rozmawiam z ludźmi zarówno na północy Niemiec będąc w Hamburgu czy Bremen, jak również innego dnia będąc na południu w Monachium czy w Tyrolu w Austrii. Co zauważyłem to fakt, że na północy litera „r” jest bardzo słabo akcentowana a np w Bawarii Niemcy bardzo akcentują literę „r”. Przykładowo fraza „wir sprechen”. Na północy Niemcy mówią jakby „wija szpresien”, a na południu „wir szprechen” podkreślając literę „r”. Odniosłem wrażenie, że Niemcy na południu mówią tak jak widzą jak jest napisane, a na północy gubią i zmiękczają literę „r”. Albo wyrażenie „…nur schwarze…” na północy wymawiane jest jakby „nua szwaace”, a na południu mówi się „nurr szwarce” z zaznaczeniem litery „r”. Czy mógłby zrobić Pan nagranie o literze „r”. Wielokrotnie jadąc przez Niemcy myślałem o tym temacie, ale zawsze uciekał mi z głowy.
  Z wyrazami szacunku:
  kierowca zawodowy
  Mirek

 19. Hallo,
  Mam pytanie odnośnie czasownika backen, a konkretnie jego odmiany w czasie teraźniejszym dla 3. osoby liczby pojedynczej oraz form czasu przeszłego Imperfekt. W słownikach znajdujemy różne formy: bäckt/backt buk/backte. Czy można zatem tych form używać wymiennie i obydwie są poprawne i jednakowo często używane przez Niemców?
  Pozdrawiam

 20. Hallo. Swietne lekcje Panie Arkadiuszu :). Mam pytanie jaka różnica jest między ich würde nehmen a ich hätte genommen?

 21. Witam Panie Arkadiuszu. W tamtym roku zadawałem parę pytań, mam nadzieje że Pan znajdzie chwilę czasu żeby na nie odpowiedzieć. Mam jeszcze jedno pytanie co oznacza to zdanie i jaki tu jest czas: Knapp 2600 flüchtige seien aus dem Ausland nach China ausgeliefert worden. Chodzi mi o seien i worden. Lub takie zdanie: Diese Serien können nur bekifft erfunden worden sein. Ta seria powinna tylko naćpana odnaleziona zostać? :D.

 22. Czy mógłby Pan nagrać filmik o zwrotach przydatnych w pracy i słownictwa związanego z pracą.ich würde sehr dankbar.Ich Grüße

 23. czy mozesz wyjasnic innym skąd ten nasz słynny ślonski wichajster? to tyz z niemieckiego: wie heist er?, oczywiscie heist przez szarf s
  józek z mysłowic

 24. Mam jeszcze jedna prosbe. Mógłby Pan wyjaśnić roznice i ogolnie funkcjonowanie: indem; dadurch,dass; ohne zu und ohne dass? Z góry dziękuję i pozdrawiam gorąco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *