Naucz się wykorzystywać swoją wiedzę i czerp radość z uczenia się.

Wciąż pędzisz do przodu i starasz się nauczyć jak najwięcej. Cały czas jest ci mało i masz wrażenie, że nigdy się nie nauczysz niemieckiego. Uczysz się nowych zagadnien a wcale ich nie ubywa…  Zatrzymaj się, bo nie chodzi o to, żeby nauczyć się wszystkiego. Jeśli myślisz, że dopiero opanowanie wszystkich zagadnień gramatycznych pozwoli ci się swobodnie komunikować w języku niemieckim to jesteś w błędzie.

Wystarczy wkuwania nowego materiału! Opanowałeś już wystarczającą ilość wiedzy, żeby mieć co ćwiczyć. Zanim przejdziesz do opanowywania kolejnych nowych zagadnień, naucz się wykorzystywać zdobytą już wiedzę. Stań na chwilę i spisz wszystko co już potrafisz. Wróć do tych zagadnień i wracaj do nich często, by uświadomić sobie co już potrafisz.

Wielu uczących się niemieckiego nie używa w praktyce dużej części swojej wiedzy, ponieważ zapominają, że ja w ogóle posiadają. Podobnie jest z ubraniami, które masz w szafie. Jeśli nie zrobisz od czasu do czasu porządku w szafie, nie będziesz pamiętał co w niej w ogóle jest i nie będziesz wiedział co możesz ubrać. Na co dzień będziesz sięgał po te ubrania, które znajdują się na wierzchu a te leżące w tyle pójdą w zapomnienie do czasu aż sobie o nich nie przypomnisz.  A przypomnisz sobie o nich zapewne przy kolejnych porządkach. Zdarzyło ci się kiedyś w trakcie robienia porządków pomyśleć lub powiedzieć: Zapomniałem już, że coś takiego w ogóle mam. albo O kurcze, patrz co znalazłem! 

Zamiast gonić wciąż za nową wiedzą wracaj częściej do starej. Dzięki temu solidnie utrwalisz zdobytą już wiedzę . Zanim zabierzesz się za nowości opanuj dobrze swoje starocie. Lepiej umieć niewiele a bardzo dobrze niż dużo  i byle jak. Lepiej mówić prostymi zdaniami ale poprawnie niż używać nieumiejętnie i z błędami skomplikowanych  kostrukcji. Pamiętaj liczy się jakość a nie ilość. Niemiec chętniej porozmawia z kimś, kto mówi prosto i poprawnie. Ten co mówi dużo i byle jak, nie jest atrakcyjnym rozmówcą, ponieważ jego wypowiedź jest dla rozmówcy zwyczajnie męcząca. Wolałbyś zjeść mało ale dobrze i smacznie czy dużo ale bez przypraw? 😉

Usiądź na chwilę i zrób listę tego co już potrafisz. Napisz np.

  • Potrafię tworzyć zdania twierdzące i zapisz przykład.
  • Potrafię tworzyć zdania z zaimkiem pytającym i zapisz przykład.
  • Potrafię tworzyć zdania podrzędnie złożone z weil i dass i napisz przykład.
  • Potrafię tworzyć zdania w czasie przeszłym Perfekt i zapisz przykład itd.

Nie skracaj tej notatki. Pisz tak jak ja napisałem Potrafię tworzyć zdania… Zapisując te słowa budujesz pewność siebie i utwierdzasz się w przekonaniu, że faktycznie potrafisz,  doceniasz się i otwierasz na wiedzę, którą się właśnie zajmujesz, ponieważ myslisz pozytywnie. Najgorzej jest wątpić w soje umiejętności:Jak potrafię, jak nie potrafię. Gdybym to umiał to bym przecież nie musiał tego powtarzać. Pamiętaj, że powtarzasz, żeby utrwalić swoją wiedzę i o niej pamiętać a nie dlatego, że tego nie umiesz. To jest jak z jazdą na rowerze. Jak się już raz nauczyłeś, to wystarczy sobie przypomnieć i już. Apropos, kiedy ostatnio jeździłeś na rowerze? Jeśli  było to dawno temu to pewnie nie dlatego, że nie posiadasz roweru. Założe się, że twój rower stoi w garażu ale zapomniałeś, że on tam jest 🙂 Przy kolejnej wizycie w garażu, kiedy zobaczysz swój osamotniony rower przypomnisz sobie, że istnieje jeszcze taka rozrywka jak jazda na dwóch kółkach. Dlatego robienie porządków w swojej wiedzy jest takie ważne 🙂

Przygotuj sobie teraz małe karteczki coś w rodzaju fiszek. Zapisz na nich słówka, które przychodzą ci właśnie na myśl. Nie zaglądaj do słownika wszystko ma opierać się o twoją dotychczas zdobytą wiedzę. Nie skupiaj się jakoś szczególnie na konkretnych słowach. Zobaczysz, że jedno słowo przyciągnie do siebie zaraz drugie słowo i kolejne i kolejne. Słowa są ze sobą skojarzone więc jeśli pomyślisz np. o sklepie to na myśl przyjdzie ci np. słowo  kupować potem pojawi się słowo masło a masło przypomni ci o chlebie, bo lubisz chleb z masłem. Chleb skojarzy cie się np. z nożem, bo musisz chleb pokroić. Nóż z drzemem  itd.

Nie wysilaj się. Niech odbywa się to swobodnie i niech to ćwiczenie będzie dla ciebie przyjemnością. Masz czerpać radość z obcowania z językiem niemieckim. Tu nie ma miejsca na stress. Jedynie rozluźniony będziesz mógł swobodnie ćwiczyć.

Po wykonaniu karteczek ze słówkami rozłóż je na stole tak abyś nie widział jakie słowa się na nich znajdują. Wybierz teraz jedną karteczkę i utwórz dowolne zdanie z tym słowem. Nie kombinuj przy tym za dużo. Jeśli wylosujesz słowo chleb stwórz proste zdanie np. Jem chleb. Potem dobierz kolejne słowo i stwórz zdanie z tymi dwoma wyrazami. Jeśli drugim słowem było masło powiedz Jem chleb z masłem itd.

Następnie zrób karteczki z zagadnieniami gramatycznymi, które znasz. Rozłóż teraz karteczki ze słówkami po lewej stronie a po prawej karteczki z zagadnieniami gramatycznymi. Teraz losuj słowo i zagadnienie gramatyczne. Jeśli wylosowałeś np. chleb i zdanie podrzędnie złożone z weil powiedź np. Jem chleb, bo lubię. Po wykonaniu prostych kombinacji możesz przejść do losowania np. trzech słów i trzech zagadnień gramatycznych. Im więcej wylosujesz tym więcej i dłużej będziesz mógł mówić. Opanuj najpierwsz to co potrafisz a potem dokładaj sobie kolejne elementy do swojego planu nauki języka niemieckiego.

Przypomnij sobie co już potrafisz. Sprawdź czy umiesz się swobodnie posługiwać zdobytą już wiedzą. Jeśli czujesz, że wychodzi ci to bez większego trudu zajmij sie jakimś nowym elementem języka niemieckiego a jeśli czujesz, że praktyczne stosowanie zdobytej już wiedzy sprawia ci jeszcze trudności poćwicz tak jak przedstawiłem to powyżej lub wybierz inną formę, jak wolisz. Pamiętaj nikt cię nie goni więc nie musisz się spieszyć. Nikomu niczego nie musisz udowadniać. uczysz się dla siebie. Tu chodzi o ciebie. To ty masz z nauki czerpać radość i to ty masz się czuć swobodnie z językiem niemieckim. Ciesz się procesem uczenia się. Nie mów sobie kurde już chciałbym umieć ten niemiecki. Na pewno nadejdzie ten dzień kiedy będziesz wypowiadał się płynnie i w wyszukany sposób w tym języku i wtedy na pewno wybierzesz kolejne zagadnienie do nauki 🙂 Tak to już jest języka uczymy się całe życie, więc po co się spieszyć. Osiągnięcie celu jest tylko chwilowym zadowoleniem. Więcej radości sprawia dążenie do celu ;). Życzę miłej nauki… bis dann 🙂

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.