Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Wielu zadaje mi pytanie jak się uczyć niemieckiego, żeby się go w końcu nauczyć? Metod jest wiele. W zasadzie nieważne jaka metoda byle byłaby  przyjemna i skuteczna. Każdemu odpowiada co innego. Ale jest jedna zasada, która powinieneś sobie przyswoić. Jeśli chcesz czuć swobodę w posługiwaniu się językiem niemieckim powinieneś dbać o kondycję swojego jezyka niemieckiego tak jak dba o kondycje sportowiec. To znaczy, że powinieneś wyrobić w sobie nawyk obcowania z językiem niemieckim. Specjalnie użyłem słowa obcowania, ponieważ lepiej sie kojarzy. Ja kojarzę to słowo z przygodą i taka powinna być nauka języka nie tylko niemieckiego ale w ogóle jezyka obcego. Natomiast uczyć się kojarzyło mi się zawsze z przymusem. Może dlatego, że ktoś kiedyś starał mi sie wmówić, że trzeba się uczyć, bo jak nie to bla bla bla… Nikt nie starał mi się pokazać, że nauka może być przyjemnością i tak oto minął jakiś czas, aż sam zrozumiałem, że uczenie się może sprawiać dużo radości. Zbuduj pozytywna relację miedzy tobą a jezykiem niemieckim. Wiem, że brzmi to tak jakbym nadawał językowi niemieckiemu osobowość. Ale chodzi o to, żebyś lubił niemiecki i cieszył się na spotkanie z nim. Możesz to łatwo osiągnąć. Wystarczy, że przestaniesz sobie powtarzać co cię wkurza i denerwuje w nauce niemieckiego, że przestaniesz sobie powtarzać ile to jeszcze musisz sie nauczyć, bo przecież tak mało wiesz. Zacznij doceniać wiedzę, ktorą już zdobyleś. Zobacz ile już umiesz i jak dużo sie już nauczyłeś. Doceń samego siebie. Przestań porównywać się z innymi. Jeśli chcesz się porównywać porównuj się do siebie samego, do swoich możliwości. Zobacz ile kiedyś umiałeś a ile umiesz teraz. Poczujesz sie zupełnie inaczej i zobaczysz, że ten niemiecki to  jednak fajny jest. Zobacz ile korzyści płynie ze znajomosci jezyka niemieckiego, ile ta znajomość drzwi otwiera. Zdaj sobie z tego sprawę. Dostrzegaj pozytywne strony obcowania z niemieckim. Jeśli zbudujesz pozytywną relacje z jezykiem niemieckim nie bedziesz mógł sie doczekać kolejnego spotkania. Nauka potrafi wciągnąć, jeśli dobrze się kojarzy i sprawia przyjemność. To jest jak spotkanie z przyjacielem, którego nie możesz sie doczekać.

Podsumowując: nawyk obcowania z językiem pozwoli ci wytrwać w nauce a pozytywne myślenie pozwoli ci sie cieszyć nauką i nie bedziesz już szukał wymówek, żeby się nie uczyć. Boimy się lub nie lubimy tych rzeczy, których nie znamy i nie rozumiemy. Kiedy zaczniesz rozumieć język niemiecki, to zaczniesz go poprostu lubić. Żeby polubić musisz go poznać. Żeby go poznać musisz zacząć z nim obcować a kiedy go już prawdziwie poznasz to może go nawet pokochasz 🙂 Bądź zatem konsekwentny i poświęć na obcowanie z jezykiem niemieckim 15minut dziennie, myśl pozytywnie i nie zniechęcaj się 🙂 a szybko zauważysz postępy i odczujesz zadowolenie.

2 przemyślenia nt. „Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

  1. Niestety mnie nauka niemieckiego BOLI. Przepraszam za ten pesymizm. Mieszkam w Niemczech od 12 lat i nauczylam sie mowic z bledami. Mam meza Niemca, ktory mnie nie poprawia i do tego mam ograniczony kontakt z innymi ludzmi (mieszkamy na odludziu). W sklepie sie nie nagadam, na ulicy nie zaczepiam ludzi. :/ Zadnej rodziny, znajomych, mimo zaliczenia B1, zaczetego B2, dalej jestem tlukiem bagiennym z kompleksami. Wiem, ze powinnam powtarzac, bo wszystko ulatuje z glowy, ale do sciany ciezko mi mowic, a z mezem… jaki maz slucha swojej kobity? 😉 Motywacja poszla sie gonic. Pana sposob przyswajania jezyka nieco odbiega od metod nauczania jakie jak poznalam. Przynamniej nie trzeba zakuwac. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *